Çocuk ve Göz Sağlığı

Çocuk ve göz sağlığı

Anne babalar çocuklarındaki gelişmeyi dikkatle izlemeli, herhangi görme bozukluğundan kuşkulanınca hemen bir uzmana başvurmalıdırlar. Görme işleminin denetlenmesi anne babaya düşen en önemli görevlerden biridir.Çocuklarda görmenin olgunlaşması 8 yaşına doğru tamamlanır.Görme organları, kas ve sinirler ancak bu yaşta bütünüyle gelişmiş olur.

Yeni doğanın göz yapısı erişkinlerden çok farklıdır; mercek ve kornea yetişkinlerdekinden hem daha büyük hem biçim olarak daha küreseldir. çocuk ilk aylardan başlayarak yakın nesnelerin renklerini ayırt edebilir. İki gözü kullanabilme yeteneği, göz küresini denetleyen dış kasların eşgüdümüne bağlıdır. Bu yetenek, üçüncü aya doğru belirir ve ancak yaşamın ilk yılda tam olarak gelişir. Derinlik ise 6-8 aylarda algılanmaya başlar. Bunun için, sinir sistemi ile kaslar arasında kusursuz bir eşgüdümle görüntünün sarı lekede (macula lutea) doğru biçimde odaklanabilmesi ve beyindeki görme merkezinin olgunlaşmış olması gerekir. Görme merkezinin olgunlaşması, her iki gözün ağtabakasında gelen görüntülerin kaynaşıp doğru odaklanmasını sağlar.

Çocuk 6.-8. aya değin iki gözü arasındaki eşgüdüm sağlayamadığından, belli bir noktaya baktığında gözlerinde ıraksak (birbirinden uzaklaşan) bir hareket ortaya çıkar.Bu durum, çocukta şaşılık olduğunu düşündürebilir. Iraksak göz hareketleri bu dönemden sonra da sürerse, gerçek şaşılıktan şüphelenmeli ve tedavi için hemen bir göz hekimine başvurulmalıdır. Şaşılığın en önemli tehlikesi, göz kürelerinin yakınsama(akomadosyan) hareketlerini yapmamasına bağlı çift görmedir (diplopi). Bu durumda, iki gözün algıladığı görüntüler birleşmez. Çocuk bu bozukluk karşısında çift görüntüyü bastırır ve yalnızca normal görüntü sağlayan gözünü kullanır. Bu durumun uzun sürmesi, kullanılmayan gözün görme yeteneğinin azalmasına (ambliyopi) neden olur.

Çocukların göz yapısındaki bir başka farklılık da, 7-8. yaşına değin süren hafif hipermetropluktur. Işınlar ağtabakanın ötesine düştüğünden çocuk, uzağı yakından daha iyi görür. Zamanla azalan çocuk hipermetropluğu, ergenlik döneminde kaybolur.

Çocuk miyopsa hemen gözlük kullanmaya başlamalıdır. Çünkü göz küresinin çapının büyümesine bağlı olarak yıllar geçtikçe miyopi artar.

Yukarıda belirtilen bozukluklar dışında, çocuklarda daha önemli göz hastalıklarına da rastlanır. Bu durumda,hemen göz hekimine başvurulmalıdır. Gebelik dönemlerinde annenin kızamıkçık ya da toksoplazmoz gibi virüs ve asalak hastalıkları bebeğin gözünde hastalığa yol açabilir Bunlar bebeğin göz, beyin ve diğer organlarında doku hasar yaparak rahatsızlıklara yol açarlar.

Bazı çocuklarda görülen doğumsal gözkapağı düşüklüğü, genellikle ailenin başka bireylerinde de bulunan bir bozukluktur. Kas ya da sinir bozukluklarına bağlı olarak ortaya çıkabilir ve cerrahi girişimle tedavi edilir.

Doğumsal göz tansiyonu, özellikle tehlikeli bir hastalıktır. Çocuğun gözü erişkin gözünden esnek olduğundan, bu hastalıkta göz içi basıncının artmasıyla gözün hacmi de gittikçe büyür. Tedavi için acil cerrahi girişim gerekir.

Çocuklarda görme yeteneğini uyarmak için, birinci aydan başlayarak günlük temizlik için kullanılan nesnelerin bebeğin ‘görme alanına' yerleştirin; çeşitli süngerler, pudra kutusu gibi nesneleri olabildiğince canlı renklerden seçin. Beşiği ya da yatağını hiçbir zaman boş bir duvarın önüne koymayın; çocuğun pencereden giren ışığı izleyebileceği bir yere koyun. Üçüncü aydan sonra mevsimlere göre değişik meyveleri gösterin; değişik geometrik şekilleri ve canlı renkleri olan oyuncakları eksik etmeyin. Dördüncü aydan sonra bebeği araba ile gezmeye çıkardığınızda, kemerini iyice bağlamak koşulu ile oturur konumda tutun. Böylece çevresindeki her şeyi gözlemleyebilir. Oyuncakları gözünün önünden yavaşça sağdan sola, yukarıdan aşağıya hareket ettirin. Çocuğun çeşitli oyuncaklar arasındaki farkları kavrayabilmeleri için, bu basit alıştırmayı sıklıkla yineleyin. Beşinci aydan sonra değişik renklerde küpler verin. Hangi renkteki küplerle daha fazla ilgilendiğine dikkat edin ve odası için eşya, örtü, giysi seçerken bunu göz önünde bulundurun. Altıncı aydan sonra, büyük kartonlar üzerine değişik renklerde geometrik şekiller çizin.

Bu sayfadaki bilgiler http://www.gozgrup.com dan alınmıştır.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret36867
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.14206.1666
Euro6.68446.7111
Hava Durumu
Saat