Bilgisayar ve Göz Sağlığı

  Bilgisayar ve göz sağlığı

Bilgisayara bakmak gözlere zarar verir mi?
Gözde yorgunluk ve rahatsızlık hissi yaygındır. Ofiste veya evde bilgisayarla uğraşan bir çok kişi bu şikayetleri göstermektedir. Fakat bu konuda yapılan geniş çaplı araştırmalar bilgisayarların göze zararlı olduğu hakkında bir bulguyu saptamamışlardır. Araştırmalar bilgisayar ekranının X ışınları, radyasyon ve de ulataviyole gibi zararlı ışınları çok az veya hiç yaymadığını göstermiştir.

Bilgisayarlar gözde hassasiyete neden olabilirler mi?
Bilgisayar ekranı karşısında çalışan kişiler sıklıkla gözlerinde tahriş, yorgunluk ve odaklama problemleri ile karşılaşmaktadırlar. Bu bulguların çoğu bilgisayarın bulunduğu ortamın bilgisayarın bulunduğu ortamın yeterli ve uygun ışıklandırılmamasından kaynaklanır. Bazı olgularda tanı konulmamış göz rahatsızlıkları bu rahatsızlıklara neden olabilir.

Gözdeki bu rahatsızlıkları engellemek için nasıl bir çalışma ortamı oluşturulmalıdır?

  • Bir çok kullanıcı 50-60 cm gibi bir uzaklığı, yani kağıttan okunan yazılar için gerekli uzaklıktan biraz daha uzak bir mesafeyi tercih etmektedirler.
  • Bilgisayarın seviyesi göz seviyesinin hafif altında olmalıdır. Eğer bu durum sağlanmazsa gözleriniz gerekli odaklamayı yapamadığından gözde yorgunluk ve baş ağrısı gelişir.
  • Işıklandırma gözleri kamaştıracak kadar kuvvetli olmamalıdır.

Bu sayfadaki bilgiler http://www.gozgrup.com dan alınmıştır.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret36867
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.14206.1666
Euro6.68446.7111
Hava Durumu
Saat