Görme Kusurları Tedavisi

GÖRME KUSURLARI TEDAVİSİ  

Mercekler

Görme bozukluklarının düzeltilmesinde çeşitli mercek tipleri kullanılır: Miyop bir gözün ön-arka çapı normalden uzun olduğundan, göz merceği belirli bir uzaklığın ötesindeki nesneleri ağ tabakada odaklayamaz. Bu durumda ıraksak mercekler kullanılarak, uzaktaki görüntünün ağa tabaka üzerinde doğru odaklanması sağlanır.

Miyopide düzeltme
Hipermetroplarda ise gözün ön-arka çapı normalden kısadır. Göz merceği yakındaki nesnelerin görüntülerini ağtabakanın üzerine düşürecek kadar eğriliğini değiştiremez. Böylece, görüntü ağ tabakanın arkasında oluşur. Yakınsak mercekle, kırılma derecesi artan ışınların toplanacağı odak uzaklığı kısalır ve görüntü ağ tabakanın üzerine düşer.

Hipermetropide düzeltme
Saydam tabaka eğriliğinin düzensizliğine bağlı bir görme kusuru olan astigmatizmin düzeltilmesinde silindirik mercekler kullanılır. Astigmatizmde, saydam tabaka üzerinde birbirini dik olarak kestiği varsayılan iki eksenin eğriliği birbirinden farklıdır. Böylelikle paralel iki ışık demeti, merceğin odağında bir nokta değil, çizgi oluşturur. Bu ise görüntünün bozulmasına yol açar. Silindirik mercekler bu iki eksende eğrilik farkını, her eksen için farklı güçte kırarak ortadan kaldırır.

Bazı durumlarda, merceklerin güneş gözlüğü işlevi de görerek göze gelen ışınları süzmesi istenir. Bu amaca uygun çeşitli renkli mercekler vardır. Bunlar, ışık tayfının bütün dalga boylarını belirli ölçüde emerek ışık şiddetini azaltabilir. Tayftaki ışınların bir bölümünü geçirmeyen renkli mercekler de vardır. Bazı mercekler ise morötesi ışınları emer. Kayakçılar, morötesi ışınların zararlı etkisini önlemek için bu mercekleri kullanırlar.

Kontak lensler

Saydam tabakanın üzerine yerleştirilen ve gözde uzun süre kalabilen mercekler kontak lens ya da lens olarak adlandırılır. Kontak lens takılmadan önce, göz hekiminin gerekli incelemeleri yapması gerekir. Saydam tabakanın eğriliği ile ilgili çeşitli ölçümler yapılarak, lensin göze uyumluluğu sağlanmalıdır. Kontak lenslerle ilgili ağır yan etkilere ender rastlanır. Uzun süre gözde kalmasına bağlı olarak kontak lensin örseleyici etkisi ortaya çıkabilir. Ancak kuralına uygun kullanım ve belirli bir alışma süreci sonunda çoğu zaman bazı sorunlar ortadan kalkmaktadır.

Lens Çeşitleri:
- Sert Lensler
- Yumuşak Lensler
- Gaz Geçirgen Sert Lensler

Sert Lensler
ARTIK ÜRETİLMEMEKTE VE KULLANILMAMAKTADIR.
- Elli yıl kadar önce geliştirilen ilk başarılı kontakt lensler, ticari adı pleksiglas olan polimetil metakrilattan üretilmiştir.
- Epeyce büyük olan ve göze güçlükle takılan ilk sert lensler, saydam tabakayı ve göz akının önde kalan bir bölümünü kaplıyorlardı. Sonraları yalnızca saydam tabakayı kaplayan daha küçük lensler yapıldı.
- Sert lensler, özellikle astigmatizmde iyi görüntü sağlamaları, kolay temizlenmeleri, dayanıklı olmaları nedeniyle çok yaygınlaştı.

Yumuşak Lensler
Hidroksietil metakrilat gibi yapay organik bileşiklerden üretilen esnek yapılı yumuşak lenslerin, sert lenslere göre önemli üstünlükleri vardır; bunlar daha kolay takılır ve uyum süreleri daha kısadır. Saydam tabakada şişmeye neden olmadan uzun süre gözde kalabilirler. Bu lenslerin kullanımı çok rahattır ve şu an dünyada lens kullananların %95'i bu lensleri kullanmakadır. Lense alışma süresi çok kısadır. En önemli sorunu tüm lenslerde olduğu gibi hijyen kurallarına dikkat etmektir. Lens takıp çıkarmadan önce muhakkak ellerin yıkanması gereklidir.

Kontak lense bağlı göz enfeksiyonları, saydam tabakanın dış yüzeyinde zor iyileşen ağrılı yaralara (saydam tabaka ülseri) yol açabilir. Saydam tabaka ülseri, kalıcı hasar oluşumuna ve buna bağlı görme kaybına yol açabilir. Dolayısıyla hangi tip olursa olsun lens takan kişilerin gözünde başlayan kızarma ve ağrı, hemen göz hekimine başvurulmasını gerektiren belirtilerdir.

Gaz Geçirgen Yarı Sert Lensler
Gaz geçirgen sert lensler, saf silikon ya da selüloz asetat butirat gibi maddelerden üretilir. Yüksek görüntü kalitesi, dayanıklılık ve temizleme kolaylığı yönünden sert lenslere benzemekle birlikte, bunların yüzeyinden oksijen ve karbondioksit geçer. Saydam tabaka, temas ettiği havayla doğrudan solunum yaparak hava ile gaz alışverişinde bulunduğundan, lensten gaz geçişi önemli bir konudur. Saydam tabakanın damarları olmadığından, bu dokunun oksijen gereksinimi havadan sağlanır.

Ayrıca gaz geçirgen sert lensler, sert lenslerden daha esnektir, ısıyı da daha kolay iletirler. Bu özellikleri, uzun süreli kullanımda önemli birer üstünlüktür. Gaz geçirgen sert lensler, rahatlık sıralamasında yumuşak lenslerle sert lenslerin arasında yer alır.

Cerrahi tedavi

Gözlük ve temas camı kullanmak istemeyenlerde korneaya uygulanan cerrahi yöntemlerle, kırma kusurlarının düzeltilmesi özellikle günümüzde büyük aşama göstermektedir. Uygulanan tedavilerin arasından en sık sözü edilenler:

- Radial Keratotomi
Miyopi tedavisinde uzun yıllar kullanılan bu yöntemle kornea üzerinde kesiler yapılarak, korneaya kalın kenarlı mercek şekli verilir.

- Excimer laser
Laser ışınları yardımıyla, kornea merkezi doku ablasyonu yapılarak düzleştirilir. Kornea üst tabakası mekanik yöntemlerle uzaklaştırılır ve miyopi bu şekilde düzeltilir. Astigmatizm de miyopi ile birlikte veya tek başına, excimer laser ile tedavi edilebilir. Hastanın gözleri operasyondan sonra kapatılır. Gözün epitel dediğimiz üst dokusu oluşuncaya kadar (maksimum 48 saat) hasta ağrı duyar.

- Lasik
10 dereceye kadar olan yüksek miyoplarda ve 3- 4 dereceye kadar olan hipermetroplarda başarı ile uygulanabilmektedir.

Bu sayfadaki bilgiler http://www.gozgrup.com dan alınmıştır.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret37105
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.63816.6647
Euro7.27057.2996
Hava Durumu
Saat