Gözlük Çerçeveleri

GÖZLÜK ÇERÇEVESİ SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Rahatlık

 • Gözlük çerçevelerinde rahatlığı sağlamak için öncelikle burun köprüsüne, çerçevenin saplarına ve gövdesine bakılır
 • Plastik çerçevelerde köprü yanlarının ve üstünün burna tam teması,
 • Metal çerçevelerde, plaketlerin tam olarak burun yanlarına basması,
 • Sapların uygun uzunlukta olup olmadığı, kulağa baskısı önemsenir,
 • Çerçevenin sağ ve sol halkalarının yüz estetiğini bozmayacak kadar biçimli durmasına özen gösterilir. Alttan yanağa değmemesine ve üstten kaşla aynı hizada olmasına dikkat edilir.
 • Çerçevenin şakakları taşacak kadar büyük, şakaklardan içeride kalacak kadar küçük olmaması tercih edilir

Şekil uyumu

Gözlüğün biçimi, rengi ve aksesuarları ile yüzdeki görünümü kişinin yaşı, kişiliği, mesleği, statüsü, saç ve cilt rengi ile uyumlu olmalıdır.
Gözlüğün biçimi, daima yüzdeki olabilecek kusurlarını daha belirgin hale getirmeyecek nitelikte olmalıdır. Şişman gergin bir yüzü daha şişman, dört köşe bir yüzü daha köşeli, dar ve ince bir yüzü daha ince, kaşların kusurlarını belirginleştirecek şekilde düşük ve yüksek duruşlu çerçeveler seçilmemelidir. Burun kemerini veya burun uzunluğunu belirginleştirecek şekilde köprüsü olan, birbirine yakın ya da hafif şaşı gözlerin kusurlarını ilk bakışta gösteren yapıda olmamalarına özen gösterilmelidir. Biçimleri belirgin olmaktan kurtarmanın yolu, karşıtları (zıt biçimleri) kullanmaktan geçer:

 • Köşeli bir yüz biçimine; köşeleri belli olmayan oval, yuvarlak, elipsoid, damla biçimi;
 • Oval, yuvarlak bir yüze; köşeleri daha belirli gözlükler önerilir.
 • İnce uzun bir yüze; şakakları biraz taşan, toplu bir yüze şakaklarla aynı hizada, kaşların aşağı doğru inmesine karşıt olarak yukarı doğru hafif çekik ya da en azından düz gözlükler seçilmelidir.
 • Kemerli burunlarda; kemeri örtecek düşüklükte ve kalınlıkta köprüsü olan gözlüklere yönelmelidir.
 • Gözleri birbirine yakın olanlar için; ince hatlı burun kemeri olan ince ve dar çerçeveler seçilmelidir.
 • Uzun burunları daha kısa göstermek için burun kemerının biraz kalın ve düşük seçilmesi gerekir.

Renk uyumu

Gözlüğün şeklinin yüz biçimiyle bir zıtlık teşkil etmesini prensip olarak kabul edersek aynı zıtlık ilkesini cilt rengiyle gözlük rengi arasında da kurabiliriz. Soluk bir cilt biraz belirgin sıcak renkli bir çerçeve, canlı renkli parlak bir cilt için ise cildin rengini örtmeyen açık bir renk tercih edilmeli, en azından çok belirgin bir renk olmamasına dikkat edilmelidir. Koyu renk cildi olanlara daha az belirgin, açık renk cildi olanlara hatları ve rengi belli olan gözlükler seçilebilir. Donuk bir cilt rengi sıcak renkli bir gözlükle, sıcak renkli bir cilt pastel renkli bir gözlükle dengelenir. Kısaca, renk seçiminde de bir tabloda olması gereken denge aranır. Bu tablonun güzel görünmesi, içinde barındırdığı kontrastlara ve uyumlu geçişlere bağlıdır. Bu uyuma saç rengini de dahil etmekte fayda vardır. Saç rengiyle çerçeve rengi arasında zıtlık değil, uyum aranır. Sıcak saç tonlarına sıcak renkler, soğuk saç tonlarına soğuk renkler daha doğal bir uyum sağlar. Kır saçlı birine beyaz metalik gri renkler daha uyumlu, sarı ve sarının tonlarında saç rengi olanlara sarı-altuni metalik renkler ve kahverenginin tonları gözü rahatsız etmeyen bir uyum sağlar.

Bu sayfadaki bilgiler http://www.gozgrup.com dan alınmıştır.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret37105
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.63816.6647
Euro7.27057.2996
Hava Durumu
Saat